کاکتوس

کاکتوسها

یکی از مقاومترین و شگفت انگیزترین گیاهان کره زمین بشمار می آیند زیرا که این گیاهان می توانند ماه ها بدون آب در گرمای بیابان زنده بمانند و این امر ممکن نیست مگر به لطف سیستم ذخیره آبی که در خود دارند. کاکتوسها در اندازه های مختلف دیده می شوند، از کاکتوسهای کروی شکل کوچک گرفته تا کاکتوسهای عظیمی که شبیه درخت هستند. خصوصیاتی همچون تبدیل برگ به خار، بزرگ و گوشتی بودن ساقه هایی که قادرند آب را به راحتی در خود ذخیره کنند و در نهایت ریشه هایی محکم و گسترده و عمیق آنها سبب شده برای نواحی که دارای فصل گرم و خشک طولانی تری هستند، مناسب باشند.

 • نحوه آبیاری باید طوری باشد که تمام سطح خاک خیس شده و قطرات اضافی از ته گلدان خارج گرددو دور بعدی آبیاری باید زمانی باشد که خاک گلدان کاملا خشک شده باشد. گیاه در فصل استراحت (پاییز و زمستان) تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد در حالیکه در فصل رشد (بهار و تابستان) حدوداً هفته ای یکبار به آبیاری نیاز دارد.
 • کاکتوس در طی فصل استراحت تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد در حالیکه در طی فصل رشد حدوداً هر ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است.
 • خاک مناسب برای کاکتوس، خاک سبک با زهکش مناسب میباشد.
 • کاکتوس بر اساس فیزیولوژی خاصی که دارد می تواند با هر نوع شرایط نوری خود را وفق دهد ولی بهترین شرایط قرار دادن آنها در داخل اتاق با نور کافی است.
 • بهترین دما برای رشد کاکتوس دمای 18 الی 25 درجه میباشد ولی میتواند دماهای بالا و پایین را هم تحمل کند.
 • گلدان مناسب برای کاکتوس عمودی، گلدانی هست که دهانه آن به اندازه نصف ارتفاع گیاه باشد و گلدان مناسب برای کاکتوس کروی، گلدانی هست که دهانه آن 4 الی 5 سانتیمتر بزرگتر از قطر گیاه باشد. معمولاً زمانی که میخواهید گلدان کاکتوس را عوض کنید باید مدت زیادی از رشد آن در گلدان قبلی گذشته باشد و گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان قبلی بزرگتر باشد.
 • حشراتی که بیشتر به کاکتوسها حمله میکنند شامل شته، شپشک، تریپس، کنه و حلزون هستند که ابتدا باید نوع حشره تشخیص داده شده و با همکاری کارشناس برای درمان اقدام گردد.
 • آبیاری بیش از اندازه، شکستگی، بریدگی، گزیدگی حشرات و رطوبت بیش از اندازه، از راههای پیدایش بیماریهای قارچی میباشند که استفاده از قارچ کش های رایج، راه مبارزه میباشد.

عوارض و مشکلات مهم:

 • دراز و باریک شدن شاخه و ساقه که علت آن کم نوری میباشد.
 • پوسیدگی ریشه و لهیدگی ساقه که ناشی از آبدهی زیاد میباشد.
 • چروکیدگی و خشک شدن شاخه و ساقه و برگها که ناشی از آبدهی کم میباشد.
 • برگ ریزی و نداشتن رشد مناسب که ناشی از نبود هوای مناسب و یا نبود خاک مناسب و یا کمبود مواد غذایی هست.

بیشتر بدانیم:

کاکتوس تنها گیاهیست که تشعشعات و نویزهای گوشی های همراه و پارازیت های ماهواره را به خود جذب و از بروز بیماری هایی چون سرطان و سردردهای شدید جلوگیری میکند. نتایج چند تحقیق توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا بیانگر خواص شگفت انگیز کاکتوس است. بر اساس این تحقیقات صورت گرفته، کاکتوس میتواند تشعشعات مضر موجود در فضا را جذب و سپس آن را در قالب انرژی بی ضرر در درون هوا منتشر نماید. کاکتوسها در قالب فیلترهای قوی هوا عمل کرده و با جذب آلاینده ها و مواد سمی، به حفظ سلامت انسانها کمک میکنند. سازمان ناسای آمریکا نیز طی تحقیقی جامع به طریق علمی ثابت کرده است افرادی که پس از صرف ساعات طولانی مقابل کامپیوتر افسرده و خسته میشوند، می توانند با بهره گیری از گیاهان خانگی خصوصاً کاکتوس، نشاط خود را مجدداً بدست آورند. کاکتوسها به دلیل قابلیت جذب آلاینده ها در هنگام شب، بهتر است درون اتاق خواب قرار داده شوند. این گیاهان در طول شب دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن آزاد میکنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *